Victorie cu probleme! Halep, in sferturi!

Simona Halep a intalnit-o in optimi pe nemtoaica Andrea Petkovic, numarul 18 WTA. Statistica era in favoarea romancei, care conducea la intalniri directe cu 3-1.

Numarul II mondial a inceput meciul cu un bandaj in jurul coapsei piciorului stang. Un prim set echilibrat, in care Halep s-a impus in tie-break cu 6-4.

La inceputul setului doi, Simona a cerut interventia fizio-terapeutului, dupa care a dat senzatia pe parcurusl setului ca accidentarea nu ii permite sa se deplaseze in teren, pierzand mai multe game-uri la 0. Nemtoaica si-a adjudecat setul secund cu scorul de 7-5.

In setul decisiv, Halep a intrat motivata si a castigat primele 4 game-uri, dar Petkovic nu a cedat si a dus setul in tie-break.

Halep a fost de neoprit in tie-break si s-a impus cu 7-1.

Favorita numarul II a turneului de la Beijing s-a impus in trei seturi, 6-7 7-5 6-7 si urmeaza sa intalneasca in sferturi, castigatoarea meciului dintre Ana Ivanovic si Sabine Lisiski.