Petrotub Roman – CSM Pascani 1-0

A doua deplasare consecutiva pentru CSM Pascani, dupa cea pierduta cu 2-1 impotriva Stiintei Miroslava.

Echipa antrenată de Adrian Câmpeanu, ocupa locul 8 din clasamentul seriei, cu 5 puncte acumulate si aveau nevoie ca de aer de cele trei puncte, pentru a pastra legatura cu primele locuri.

Primul 11 trimis in teren a suferit modificari fata de ultima partida si a aratat astfel :
Miron – Chelariu, Irimia, Olarita (C), Corman – Atanasoae – Lipovanu, Botezatu, Agrigoroaie – Viorica, Nemtanu.
Rezerve : Nacuta, Giurgiuveanu, Bursuc, Cojoc, Nutescu, Diaconu, Toader

Partida a inceput dominata de echipa pascaneana, care a avut ocazia in trei minute sa marcheze doua goluri. Mai intai, Nemtanu nu a prins poarta cu un sut din 16 m, ca la faza urmatoare, Botezatu sa trimita in bratele portarului advers din 11 metri.

Pascanenii au practicat un joc de posesie, iar echipa din Roman a fost periculoasa doar prin incursiunile lui Harbuzaru.

In minutul 34, acelasi Harbuzaru a scapat singur spre poarta adversa, a fost agatat in careu de Irimia, si centralul a dictat penalty si galben fundasului pascanean.

Druga a executat lovitura de departajare fara emotii si a deschis scorul pentru gazde.

Petrotub Roman – CSM Pascani 1-0, la pauza.

Dupa pauza, pascanenii au incercat sa marcheze, dominand in totalitate, Petrotub Roman fiind periculoasa doar pe contra-atac.

Agrigoroaie a avut sansa sa egaleze, insa sutul sau din 11 metri nu a trecut de blocajul fundasilor adversi. Acelasi Agrigoroaie a acuzat un fault in careu, insa arbitrul nu a acordat penalty.

Partida s-a terminat cu scorul de 1-0, pascanenii se indeparteaza de locurile fruntase, si urmeaza sa intalneasca etapa viitoare pe teren propriu, liderul Seriei I, cu 12 puncte, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.