CSM Pascani – Bucovina Radauti 2-2

Doar egal obtinut de pascaneni in prima etapa a Ligii a III-a, oaspetii revenind de la 2-0 pe finalul partidei.

Putem spune ca echipa de pe stadionul CFR a pierdut 2 puncte dupa aspectul jocului, tinand cont ca au condus cu 2-0 pana in minutul 68 si au ratat si alte cateva ocazii bune de a marca.

Primul 11 trimis in teren de Adi Campeanu :
12. Nacuta (Miron) – 21. Chelariu, 22. Irimia, 19. Bursuc, 15. Corman – 7. Nutescu, 5. Diaconu (C) – 10. Lipovanu (Pavel), 8. Nemtanu, 14. Viorica (Maftei) – 17. Berbece (Huma).
Rezerve : 1. Miron, 4. Giurgiuveanu, 20. Olarita, 16. Atanasoae, Pavel, 9. Maftei, 13. Huma.

Meciul a inceput cu pascanenii la conducerea jocului, cei din Radauti fiind periculosi in cateva randuri pe contra-atac. In minutul 22 s-a deschis scorul, dupa o lovitura libera scoasa de Viorica in partea stanga, executata bine de Lipovanu si deviata in propria poarta de un jucatar advers.

Sansa de 2-0 cand Nemtanu trece pe stanga in viteza de un fundas advers, schimba partea la Lipovanu care scapa singur cu portarul advers dar trage peste poarta.

In minutul 25 portarul CSM-ului, Nacuta s-a accidentat, in locul sau a intrat Miron si din cauza regulii cu 3 juniori pe tot parcursul meciului, Adi Campeanu a fost nevoit sa il introduca si pe Huma in locul lui Berbece.

Peste cateva minute, Bucovina Radauti marcheaza si ea, insa golul este anulat dupa o eroare mare de arbitraj.

La pauza scorul arata 1-0 pentru CSM Pascani.

Si dupa pauza echipa pascaneana a dominat, si in minutul 56 a reusit sa isi majoreze avantajul prin Nemtanu.

Dupa marcarea golului pascanenii au avut sansa sa se desprinda la trei goluri insa nu au reusit, iar in minutul 68 radautenii au reusit sa reduca diferenta dupa o serie de greseli in banda dreapta pascaneana, din care au rezultat o centrare, mingea a ajuns la Zaremba care a marcat din 5 metri.

Cei de la Radauti s-au aruncat in atac si in minutul 85, dupa o faza asemanatoare in flancul stang ca la primul gol, finalizata cu o centrare in fata portii, Maftei, jucatorul intrat in locul lui Viorica a faultat in careu un adversar si acelasi Zaremba a marcat din penalty.

Dupa golul egalizator a urmat o serie de trageri de timp din partea celor din Radauti, in minutul 90 Nemtanu a ajuns o minge la 25 de metri inaintea portarului advers, a fost agatat de acesta si goalkeeper-ul a fost eliminat. Lovitura libera a fost batuta in zid de Diaconu.

La ultima faza a meciului Nemtanu a avut sansa sa aduca trei puncte pascanenilor insa a sutat din coltul careului de 6 metri in bratele portarului.

Scor final 2-2, pascanenii avand nevoie de o victorie saptamana viitoare, in deplasare impotriva Bucovinei Pojorata.

Celelalte rezultate din serie :
Cetatea Târgu Neamţ – Ştiinţa Miroslava 1-0
Dutciuc (85)
Ceahlăul II – Bucovina Pojorâta 2-2
Bg. Gheară (39), Iovu (90+2) / Pădurariu (6), S. Rus (36)

Astazi se mai joaca :
Sepsi OSK – Aerostar Bacău
Csikszereda – Sporting Lieşti
Petrotub – FC Păpăuţi
FC Zagon stă.

Poze de la partida CSM Pascani-Bucovina Pojorata gasiti pe pagina oficiala de facebook a echipei CSM Pascani.
FOTO : CSM PASCANI – BUCUVINA RADAUTI