Kosarom Pascani, in turul III al Cupei Romaniei

Formatia Kosarom Pascani s-a deplasat la Tudora, adversarul reprezantand o necunoscuta, acestia si-au bastrat blazonul invingand formatia de liga a IV-a cu 4-3 dupa 90 de minute.

Antrenorul Adi Campeanu a aliniat urmatoarea formatie : 12 Nacuta -10 Lipovanu,4 Giurgiuveanu,20 Olarita,6 Razlog P. -14 Viorica,7 Nutescu,5 Diaconu,9 Maftei -11 Huma (Agrigoroaie) ,8 Nemtanu .

Pascanenii au inceput in forta meciul, o diagonala perfecta a lui Razlog il lasa pe Viorica singur cu portarul pe care il dribleaza si inscrie in poarta goala.

Nemtanu are sansa sa majoreze diferenta, trece in viteza pe langa un fundas advers, insa sutul ii este parat de portar.

Gazdele egaleaza in minutul 30 dupa ce Florin Gradinaru scapa pe partea stanga si il invinge pe Nacuta cu un sut in forta.

Kosarom Pascani reia conducerea 5 minute mai tarziu cand Diaconu transforma exact un penalty, discutabil acordat la un hent al unui fundas al Tudorei.

La pauza scorul arata 2-1 pentru oaspeti.

Cei din Tudora au iesit mai motivati de la cabine si in minutul 49, acelasi Gradinaru egaleaza din nou, cu o lovitura de cap dupa un corner bine executat si o lipsa de marcaj din partea fundasilor pascaneni.

La faza imediat urmatoare Maftei a executat foarte bine un aut repede, l-a lansat pe Viorica in careul advers, acesta a fost impiedicat de un fundas advers si arbitrul a acordat din nou penalty. Diaconu a executat din nou fara speranta pentru portarul advers si scorul era 3-2.

In minutul 75 oaspetii mai marcheaza o data dupa ce Razlog reia foarte bine cu capul o centrare de pe partea stanga.

Au urmat 15 minute de joc dur, cu multe intrari dure din partea jucatorilor Tudorei, care au adus si eliminarea lui Maxim din minutul 80.

Diaconu si Nemtanu puteau sa le asigure un final linistit pascanenilor insa sutul superb al mijlocasului de la 20 de metri a lovit bara iar lovitura de cap a golgeterului de anul trecut al echipei, dupa un corner bine executat a trecut pe langa poarta.

In minutul 85 gazdele au reusit sa reduca diferenta, din nou dupa o faza fixa, cand Cosmin Matei a trimis mingea in poarte de la 11 metri.

Scorul final al meciului a fost 4-3 pentru Kosarom Pascani, care se califica in turul al III-lea al Cupei Romaniei si cel mai probabil va intalni Stiinta Miroslava. (Rapid Dumesti – Stiinta Miroslava 0-2. Vezi detalii pe : AS MAGNA : Rapid Dumesti-Stiinta Miroslava)