Argentina-Belgia, incepand cu ora 19, live-text

FINAL DE MECI! Argentina se calfica in semifinala, unde urmeaza sa intalneasca castigatoarea dintre Olanda si Costa Rica.

Minutul 93 : Messi scapa singur cu portarul insa nu reuseste sa marcheze, Courtois avand un reflex fantastic.

Minutul 92 : Belgia mizeaza doar pe mingi lungi aruncate pe masivii Fellaini si Lukaku, ajutati si de van Buyten.

5 minute de prelungiri aratate de la margine!

Minutul 90 : Dupa un contact cu Mascherano, Perez se resimte.

Minutul 89 : Pericol in careul Argentinei dupa un corner, insa fara a schimba scorul pe tabela de marcaj.

Minutul 87 : Argentina scapa pe contra-atac insa pasa lui Messi pentru Palacio este prea puternica si Courtois retine.

Minutul 85 : Sut deviat a lui De Bruyne, care se duce pe langa poarta. Corner!

Minutul 84 : Fellaini este angajat in careul advers dar acesta este surprins in pozitie de off-side.

Minutul 81 : Ultima schimbare pentru argentinieni. Gago ii ia locul singurului marcator de astazi, Higuain.

Minutul 76 : Mertens incearca pe poarta dar trimite alaturi.

Iese Hazard si intra Chadli.
Minutul 75 : Contact dur intre Mertens si Biglia, belgianul fiind faultat. Biglia vede cartonasul galben.

Minutul 74 : Lukaku ii deviaza lui Fellaini insa acesta se intoarce si paseaza gresit.

Minutul 71 : Iese Lavezzi, intra Palacio.

Minutul 67 : Galben pentru Alderweireld dupa un fault asupra lui Mascherano.

Minutul 65 : Centrare periculoasa a lui De Bruyne, Garay se intinde sa respinga insa trimite mingea spre propria poarta dar Romero este atent si respinge.

Minutul 61 : Fellaini primeste o centrare de la Vertonghen dar reia peste poarta.

Minutul 60 : Dubla-schimbare realizata de Marc Wilmots. Lukaku si Mertens ii inlocuiesc pe Origi respectiv Mirallas.

Minutul 55 : Higuain dribleaza un adversar si din 10 metri suteaza, mingea trecand razant peste transversala.

Galben pentru Hazard in minutul 54 dupa un fault dur.

Minutul 53 : Higuain intra din stanga in careu si suteaza, insa mingea este respinsa in corner.

Minutul 47 : Kompany il faulteaza pe Higuain si argentinienii dispun de o lovitura libera de la 30 de metri.

Nicio schimbare la pauza. Argentina are lovitura de incepere a celei de-a doua repriza.

Repriza a doua sta sta sa inceapa, jucatorii isi fac aparitia pe teren.

Nicola Rizzoli pune capat acestei prime reprize. Argentina conduce cu 1-0 prin golul marcat de Gonzalo Higuain.

2 minute de prelungire aratate de la margine.

Minutul 42 : Centrare foarte buna a lui Vertonghen, Mirallas loveste mingea cu capul din plonjon, insa putin pe langa poarta lui Romero.

Minutul 40 : Messi executa pe coltul portarului, insa prea sus si mingea se duce peste poarta.

Minutul 39 : Messi obtine o lovitura libera de la 17 m, central.

Minutul 31 : Schimbare la Argentina : Di Maria s-a accidentat si este schimbat cu Perez.

Minutul 28 : Di Maria primeste o pasa in partea dreapta la 30 de metri, intra in centru dar din nou Kompany il blocheaza.

Minutul 27 : Centrare buna a lui Mirallas de pe partea dreapta, mingea cade in careu dupa care Mascherano respinge.

Minutul 26 : Sut foarte bun de la 20 de metri a lui De Bruyne, insa Romero reuseste sa respinga.

Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat sa conduca partida de astazi de la centru.

Minutul 14 : Corner pentru belgieni, insa De Bruyne executa lamentabil si mingea ajunge in aut.

Minutul 8 : Gool! Pasa a lui Di Maria, mingea ricoseaza la Higuain care trimite mingea de la 15 m fara nicio sansa pentru Courtois.

Minutul 4 : Di Maria dribleaza un adversar pe partea dreapta, ajunge pe 16 m dar suteaza intr-un adversar.

Minutul 4 : Centrare a lui Basanta in careul advers, mingea ajunge la Higuain care nu resesete preluarea.

Echipe de start :
Argentina: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Basanta – Biglia, Mascherano, Di Maria – Lavezzi, Messi, Higuain
Belgia: Courtois – Alderweireld, van Buyten, Kompany, Vertonghen – Witsel, Fellaini, De Bruyne – Mirallas, Origi, Hazard