Primul sfert de finala. Franta – Germania, de la ora 19:00, livetext

Ultimul fluier al arbitrului argentinian, Germania o elimina pe Franta, dupa un joc economicos din partea nemtilor.
Prin golul fundasului central Hummels, Germania se califica in semifinale unde va intalni castigatoarea meciului din aceasta seara, care incepe la ora 23 si care va fi live-text pe Nudoarfotbal.wordpress.com, dintre gazda Brazilia si Columbia.

Minutul 93 : Benzema intra in careu si suteaza puternic insa Neuer se opune.

Minutul 91 : Schimbare facuta de Low : Kramer in locul celui care a reusit un assist in acest meci, Toni Kroos.

Repriza a doua va fi prelungita cu 4 minute.

Minutul 88 : Inca o ocazie uriasa de gol pentru nemti. Varane se pune foarte bine in fata mingii sutate de Gotze si respinge.

Minutul 85 : Valbuena este schimbat cu Giroud. Probabil mingile vor fi aruncate in acest final de meci pe masivul atacant al lui Arsenal.

Minutul 83 : Ozil este schimbat dupa un meci nu prea reusit cu Gotze.

Minutul 82 : Nemtii rateaza ocazia de a inchide meciul. Dupa un contra-atac bine desfasusat, Schurle rateaza din 10 metri.

Minutul 80 : Cartonas galben acordat de arbitru lui Schweinsteiger dupa un fault tactic.

Franta a echilibrat posesesia, statistica aratand 50 %-50 %.

Minutul 77 : Matuidi suteaza si el periculos insa Neuer nu are probleme.

Minutul 76 : Griezmann centreaza in centrul careului, Benzema ii fura mingea de pe sut lui Valbuena dar suteaza in blocaj.

Minutul 74 : Valbuena suteaza mult pe langa poarta din coltul careului de 16 metri.

Minutul 73 : Inca o schimbare facuta de Didier Deschamps : Cabaye ii lasa locul lui Loic Remy.
Minutul 71 : Schimbare la Franta. Sakho este schimbat cu Koscielny.

Minutul 69 : Low muta primul, Klose este inlcuit de Schurle.

Minutul 61 : Franta incepe sa fie periculoasa. Varane trimite o lovitura bine plasata spre poarta, insa Neuer pareaza.

Minutul 60 : Matuidi sprinteaza pe partea stanga, centraza tare in fata portii insa Schweinsteiger respinge un un tackling.

Minutul 54 : Primul avertisment din acest meci. Khedira primeste cartonasul galben dupa ce opreste contra-atacul Frantei condus de Griezmann.

Minutul 51 : Corner pentru Germania. Fault in atac dupa un duel Lloris, Hummels.

Minutul 49 : Dupa o lovitura libera a francezilor, Evra reuseste sa dejoace iesirea la offside a nemtilor insa nu reuseste sa devieze mingea spre poarta.

Incepe repriza a doua cu balonul in posesia francezilor. Nicio schimbare operata de cei doi selectioneri.

Franta are mai multe ocazii de poarta, mai multe suturi pe poarta, insa eficienta nemtilor iese in evidenta, din doua suturi pe poarta au marcat un gol.

Untitled

Pauza pe Maracana. Dupa 45 de minute Germania conduce cu 1-0 pe vecina sa, Franta.

Arbitrul de rezerva arata 1 minut de prelungire pentru aceasta prima repriza.

Minutul 44 : Deschidere pe stanga spre Benzema, acesta intra in centru si de pe 16 metri trage in bratele lui Neuer.

Minutul 42 : Francezii cer penalty la o presupusa interventie cu mana a lui Hummels, dar nici vorba de penalty.

Arbitrul acorda o pauza de hidratare pentru cei 22 de jucatori.

Minutul 38 : Sacko respinge mingea in capul lui Sami Khedira si acesta se resimte.

Minutul 35 : Minge in adancime pentru Griezmann, acesta centraza, mingea ajunge la Valbuena ca suteaza, Neuer respinge in fata pana la Benzema care suteaza intr-un adversar.

Minutul 33 : Inca o cadere in care a lui Muller, nici de aceasta data arbitrul nu acorda penalty.

Minutul 30 : Howedes incearca o reluare cu calcaiul insa mingea trece peste poarta. Arbitrul acorda corner pentru Germania.

Minutul 29 : Lovitura libera la marginea careului lateral dreapta obtinuta de Klose.

Minutul 24 : Miroslav Klose primeste o minge in careu, face o preluare lunga, este agatat de fundasul advers insa arbitrul decide ca nu este lovitura de la 11 metri.

Minutul 23 : Germania se apara sus, face un presing agresiv iar cand recupereaza incearca sa tempereze jocul.

Minutul 18 : Franta incearca se desfaca aparearea nemtilor insa fara succes.

Minutul 13 : Gol! 0-1 – Lovitura libera executata de Kroos, mingea ajunge la Hummels care plaseaza mingea cu capul sub bara, de langa Varane.

Minutul 8 : Centrare la 11 m a lui Valbuena, mingea ajunge la Benzema care suteaza milimetric pe langa bara din dreapta lui Lloris.

Minutul 6 : Pasa prea lunga a lui Khedira pentru Klose, mingea ajungand la portarul francezilor.

Minutul 4 : Germania are posesia in aceste prime minute, urcand prin pase scurte spre poarta lui Lloris.

Lahm a revenit la pozitia de fundas dreapta, in fata apararii evoluand Khedira.

Echipe au iesit pe teren, meciul va incepe in cateva minute.

Golgeterul Germaniei, Miroslav Klose este titular in detrimentul lui Gotze.

Echipele de start :
Franţa (4-2-3-1): Lloris (c) – Debuchy, Varane, Sakho, Evra – Cabaye, Matuidi – Valbuena, Pogba, Griezmann – Benzema;
Rezerve: Ruffier, Landreau – Cabella, Giroud, Mavuba, Mangala, Sagna, Digne, Sissoko, Remy, Koscielny, Schneiderlin;
Selecţioner: Didier Deschamps;
Germania (4-2-3-1): Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Howedes – Khedira, Schweinsteiger – Ozil, Kroos, Muller – Klose;
Rezerve: Zieler, Weidenfeller – Grosskreutz, Ginter, Schurrle, Podolski, Draxler, Durm, Mertesacker, Gotze, Kramer, Mustafi (accidentat);
Selecţioner: Joachim Low.

Partida se va desfasura pe pe legendarul stadion „Maracana”, in Rio de Janeiro, iar arbitrul partidei va fi argentinianul Nestor Pitana.