Brazilia-Columbia, de la ora 23, livetext

FLUIER FINAL! BRAZILIA SE CALIFICA IN SEMIFINALA, URMAND SA O INTALNEASCA PE GERMANIA.

Minutul 94 : Lovitura libera pentru Columbia! Ospina urca si el in careul adversarilor.

Arbitrul de rezerva arata 5 minute de prelungire pentru aceasta a doua repriza.

Minutul 89 : Bacca suteaza de la 20 de metri in blocajul noului intrat, Henrique.

Minutul 88 : Lovitura cu genunchiul aplicata de Zuniga in spatele lui Neymar. Acesta nu mai poate continua meciul si este schimbat cu fundasul central Henrique.

Minutul 86 : Inca o schimbare, Hernanes intra in locul lui Paulinho.

Minutul 85 : Armero este prins in offside intr-o faza ce putea fi periculoasa.

Minutul 82 : Schimbare si la Brazilia. Hulk paraseste terenul, lasandu-i locul in teren lui Ramires.

Schimbare : Quintero intra in locul lui Cuardado, Columbia forteaza egalarea.

Minutul 80 : Rodriguez executa penalty-ul si marcheaza golul cu numarul 6, detasandu-se in clasamentul golgeterilor.

Minutul 78 : Penalty pentru Columbia dupa faultul lui Julio Cesar asupra lui Bacca.

Minutul 70 : Schimbare – Bacca ii ia locul lui Teo Gutierrez.

Minutul 68 : Gooool! Lovitura libera exceptional executata de David Luiz de la aproximativ 35 de metri. O folha seca superba care se opreste in vinclul portii lui Ospina.

Minutul 67 : James Rodriguez este si el avertizat cu cartonas galben dupa o interventie tarzie asupra lui Hulk.

Minutul 66 : Gol marcat de columbieni dupa o centrare in careu, insa tusierul a ridicat fanionul si golul este anulat.

Minutul 64 : Niciun pericol dupa executarea loviturii libere. Ospina prinde mingea, este jenat in timpul degajarii de Thiago Silva si arbitrul ii arata cartonasul galben. Capitanul va lipsi in semifinala daca Brazilia se va califica.

Minutul 63 : Intrare dura a lui Cuadrado asupra lui Neymar. Lovitura libera lateral stanga executata de Neymar.

Minutul 58 : Thiago Silva se resimte dupa o interventie a sa asupra lui Ramos.

Neymar centreaza insa mingea este respinsa de Zapata. Arbitrul nu acorda corner.
Minutul 51 : Guarin il faulteaza pe Maicon. Lovitura libera de la mare distanta pentru Brazilia.

Cele doua echipe au revenit de la cabine. O prima schimbare in echipa columbiana. A intrat Ramos, transferat de Borusia Dortmund in aceasta vara, in locul lui Ibarbo.

Statisticile spun ca Columbia cu a mai castigat impotriva Brazilie din anul 1991 dar si ca 10 din ultimele 13 goluri ale Columbia la Cupa Mondiala au fost marcate in a doua repriza.

Pauza la Fortaleza, dupa 45 de minute scorul este favorabil tarii gazde, care conduce cu 1-0 prin golul marcat de Thiago Silva in minutul 6.

Un minut de prelungire aratat de la margine.

Minutul 43 : Lovitura libera de la 18 m executata de Neymar, peste poarta.

Minutul 38 : Hulk, un nou sut, insa de aceasta data mult peste poarta.

Minutul 36 : Lovitura libera indirecta de la 17 metri pentru Columbia. Lovitura este executat de Rodriguez in zid.

Minutul 28 : Din nou Hulk suteaza puternic insa Ospina pareaza.

Minutul 22 : Cursa superba a lui Rodriguez, care paseaza in dreapta lui Cuadrado, acesta incearca sa centreze in fata portii insa mingea este respinsa.

Minutul 20 : Sut puterinic al lui Hulk, Ospina respinge pana la Oscar, care trage si el in bratele portarului.

Minutul 17 : Ocazie in dreputul Braziliei. Hulk incearca sa suteze insa mingea este deviata de un fundas advers, ajunge la Yepes care respinge.

Minutul 13 : Fernadinho are o interventie dura asupra lui Rodriguez, insa este iertat de arbitru.

Minutul 12 : Ocazie importanta pentru Columbia. Cuadrado suteaza cu stangul de la 16 metri, insa Julio Cesar reuseste sa respinga in corner.

Minutul 10 : Lovitura libera de la aproximativ 35 de metri pentru Columbia. Executa Guarin mult peste poarta.

Minutul 6 : GOL! Corner pentru Brazilia. Minge centrata pe coltul lung de unde capitanul Brazilie, Thiago Silva inscrie cu genunchiul.

Minutul 4 : Lovitura libera de la 30 de metri pentru Brazilia. Neymar executa si trimite mingea pe langa poarta.

Jucatorii au intrat pe teren si fiecare capitan de echipa tine un discurs impotriva rasismului

Antrenorii au trimis in teren urmatoarele formatii :
Brazilia: César – Maicon, Silva, Luiz, Marcelo – Paulinho, Fernandinho – Hulk, Oscar, Neymar – Fred
Columbia: Ospina – Zúñiga, Zapata, Yepes, Armero – Guarín, Sánchez – Cuadrado, Ibarbo, Rodriguez – Teófilo Gutiérrez

Scolari l-a lasat pe banca pe Dani Alves si l-a preferat pe Maicon. Surprize si in primul 11 al columbienilor: Jackson Martinez şi Aguilar sunt rezerve, Ibarbo şi Guarin titulari.

Adversara Germaniei din semifinale se va afla la sfarsitul meciului intre gazda, Brazilia si echipa care a facut o parere foarte buna la acest mondial si a castigat toate meciurile de pana acum, Columbia.

Meciul va fi si un duel intre Neymar, golgeterul Braziliei cu 4 goluri si James Rodriguez, pustiul minune al Columbiei si golgeterul Cupei Mondiale de pana acum, cu 5 goluri.

Partida se va juca la Fortaleza, pe Estadio Castelao şi va fi arbitrată de spaniolul Carlos Velasco Carballo.

Meciul poate fi vizionat online pe TVR 1 si livetext pe nudoarfotbal.wordpress.com .